Suplementacja witaminą D3 jest szczególnie istotna w okresie jesienno-zimowym. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają podnieść jej poziom w organizmie, w związku z tym wybór właściwego preparatu może okazać się trudny. Chcąc zoptymalizować poziom witaminy D3 i dokonać właściwego wyboru, warto pamiętać o jednej prostej zasadzie:
Jeżeli mamy do wyboru dany produkt w formie leku lub suplementu diety, to zdecydowanie lepszą opcją będzie LEK !
Niestety producenci bardzo często wykorzystują niewiedzę konsumentów, próbując wprowadzić ich w błąd… …przykładem może być reklama witaminy D jednej z polskich firm, którą swojego czasu dość często można było usłyszeć w radio…
Na pewno większość z Was słyszała ostatnimi czasy reklamę jednej z polskich firm farmaceutycznych, w której koleżanka poucza ,,Gosię”, że leki służą do LECZENIA, natomiast od uzupełniania niedoborów diety są suplementy. NIC BARDZIEJ MYLNEGO !!! Leki podlegają zdecydowanie większej kontroli niż suplementy, w związku z czym możemy mieć pewność, że skład leku jest zgodny z deklaracją producenta. W suplementach natomiast, nie dość że dawka może istotnie odbiegać od tej deklarowanej na opakowaniu, to dodatkowo mogą znaleźć się substancje niepożądane, często szkodliwe !!
DLACZEGO WIĘC FIRMY FARMACEUTYCZNE CZĘSTO DECYDUJĄ SIĘ NA WPROWADZENIE SUPLEMENTU A NIE LEKU?
ODPOWIEDŹ JEST PROSTA:
- Wprowadzenie do obrotu suplementu jest o wiele prostsze dla producenta niż wprowadzenie leku!
- Wprowadzenie do obrotu suplementu jest o wiele mniej kosztowne dla producenta niż wprowadzenie leku !
Leki przed wprowadzeniem ich do obrotu podlegają bardzo szerokiej i restrykcyjnej kontroli. Muszą przejść serie badań klinicznych, które wiążą się z ogromnymi nakładami finansowymi oraz długim czasem trwania. Nadzór nad jakością leków jest uregulowany prawnie i podlega Prawu Farmaceutycznemu określonemu w Ustawie z dnia 6 września 2001 r. Dodatkowo, leki podlegają ścisłym kontrolom zarówno przed jak i po wprowadzeniu ich na rynek !
Suplementy diety z kolei, nie podlegają obowiązkowi prawnemu przeprowadzenia badań potwierdzających ich skład i jakość. Wymagają one jedynie zgłoszenia ich wprowadzenia do Głównego Inspektora Sanitarnego. Następnie podlegają badaniom w ramach urzędowej kontroli żywności, jednak w ograniczonym zakresie. Weryfikacja zgłoszonego suplementu oraz wydanie decyzji o wycofaniu suplementu z rynku jest procedurą długotrwałą. W związku z czym konsumenci narażeni są na spożywanie produktów zanieczyszczonych, mogących zaszkodzić ich zdrowiu.
JAKI Z TEGO MORAŁ
- Mimo iż zarówno w leku jak i suplemencie diety często występuje ta sama substancja czynna, to wybierając lek możemy być pewni zgodności deklarowanej dawki ze stanem faktycznym:)
- Również możemy być pewni tego, że w leku żadne dodatkowe substancje nie będą występowały (oprócz tych, które deklaruje producent).
- W przypadku suplementów możemy bazować jedynie na uczciwości i rzetelności producenta (a z tym to różnie bywa) ;).
- Jeżeli dany produkt występuje zarówno w formie leku jak i suplementu, to zdecydowanie powinieneś zdecydować się na LEK !!
Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie suplementy diety są wątpliwe ! Istnieje wiele sprawdzonych produktów suplementacyjnych! Co więcej jedynie niewielka ilość suplementów ma swój odpowiednik w formie leku ! Jednak jeżeli mamy wybór, to zdecydowanie pewniejszym wyborem będą leki ! 🙂