Osoby chcące zredukować masę ciała, bardzo często szukają szybkich sposobów, które pozwolą na pozbycie się nadmiernych kilogramów w jak najkrótszym czasie. Tego typu diety z reguły nie są skuteczne. Szybka utrata cyferek na wadze wcale nie oznacza szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej, a jest raczej związana z wahaniami wody, utratą glikogenu mięśniowego czy też utratą beztłuszczowej masy ciała, czyli masy która warunkuje nasze zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli więc w wyniku zbyt restrykcyjnej diety będziemy tracić beztłuszczową masę ciała, to będziemy potrzebowali mniejszej ilości energii (kalorii) – czyli krótko mówiąc, będziemy mogli mniej zjeść:(. Dodatkowo, tego typu restrykcje negatywnie wpływają na nasze samopoczucie, mogą ograniczać spontaniczną aktywność fizyczną (NEAT) czy też chęć wykonywania treningów. Niestety, to również będzie zmniejszało nasze zapotrzebowanie energetyczne.
Mimo że początek takiej diety jest z reguły motywujący, ponieważ już w ciągu kilku dni obserwujemy znaczny spadek masy ciała, to niestety za chwilę popadamy w błędne koło…Jesteśmy na diecie, a waga przestaje spadać… Jak to możliwe skoro jesteśmy w ,,deficycie” energetycznym? Niestety ale zmniejszenie beztłuszczowej masy ciała, obniżone NEAT i zmęczenie będą wyrównywały dotychczasowy deficyt energetyczny, dlatego rzekomego ,,deficytu” wcale nie ma!
W związku z tym, najważniejsze jest aby zrozumieć, że skuteczne odchudzanie jest procesem! Narzucanie sobie surowych reżimów żywieniowych do niczego dobrego nie doprowadzi – jest to najczęstsza przyczyna niepowodzenia diety. Postaraj się więc zachować zdrowy rozsądek i uzbrój się w cierpliwość a zostanie Ci to wynagrodzone:).
Jednak jak wytrwać na diecie w praktyce?
1. Pamiętaj, że dieta nie jest żadnym ,,okresem pozbawienia wolności” a zdrowym stylem życia. Dlatego nie popadaj w paranoje! Postaraj się aby Twój jadłospis opierał się o produkty pełnowartościowe (tj. pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce) natomiast jeżeli najdzie Cie czasem ochota na coś ,,mniej zdrowego” to sobie na to pozwól. Jeżeli zdarza się to sporadycznie a nie codziennie, to nie wpłynie to negatywnie na dotychczasowy efekt:).
2. Unikaj długotrwałego głodzenia zwłaszcza w pierwszej połowie dnia ! Jeżeli zjesz jedynie śniadanie o 8, wrócisz do domu po 16, to nic dziwnego że apetyt i chęć podjadania będą dużo większe! W takich sytuacjach znacznie ciężej będzie się powstrzymać przed dodatkową porcją ulubionego dania czy też deserem tuz po obiedzie. Postaraj się więc wypracować regularność posiłków:).
3. Zadbaj o sytość posiłków ! Czy wiesz, że białko jest makroskładnikiem diety które najpóźniej opuszcza żołądek? Dodatkowo zwiększenie zawartości białka diecie w trakcie redukcji będzie chroniło przed utratą beztłuszczowej masy ciała! W związku z tym, zadbaj o to aby Twoje posiłki zawierały źródło białka (może to być dodatek skyru do owsianki, mozzarelli do kanapki/sałatki czy też większa porcja kurczaka do obiadu).
4. Jeżeli najdzie Cię chęć podjadania to postaraj się wybierać przekąski niskokaloryczne. Zdecydowanie lepszym wyborem będą warzywa, mrożone owoce, czy też świeże jabłko, mandarynka, gruszka…
5. Staraj się unikać jedzenia pod wpływem stresu, emocji czy też nudy! Zanim sięgniesz po dodatkowy posiłek to zastanów się, czy faktycznie masz na niego ochotę :). Pamiętaj, że to Ty decydujesz !
Dodatkowo, wdrożenie aktywności fizycznej będzie działało na Twoją korzyść ! Zacznij od 1-2 treningów dziennie i wybierz taką aktywność, która będzie Ci sprawiała przyjemność ! 🙂