baza wiedzy

Jak skutecznie realizować dietetyczne postanowienia noworoczne?

Nowy Rok to dla wielu z nas idealny moment aby wprowadzić zmiany w swoim życiu, wyznaczyć nowe cele i tworzyć noworoczne plany. Bardzo często postanowienia te dotyczą osiągnięcia wymarzonej sylwetki, czyli DIETA + AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA! Wchodząc w Nowy Rok zazwyczaj jesteśmy pełni entuzjazmu, zmotywowani i gotowi na wielkie wyzwania !

– zero słodyczy

– zero fast foodów

– codziennie trening

– tylko zdrowe jedzenie !

Plany bardzo fajne, jednak czy na pewno jesteśmy w stanie je zrealizować? U większości osób niestety po krótkim czasie pojawi się zmęczenie, bóle mięśni, chęć podjadania i w końcu ulegamy pokusie…przerywamy dietę, już nie trenujemy… nie udało się osiągnąć celu, przegrywamy z samym sobą więc odpuszczamy i wracamy do starych nawyków… z wymarzonej sylwetki nici… No trudno, za rok kolejne podejście !

Czy to jest dobra droga? Jak skutecznie realizować postanowienia dietetyczne i osiągnąć sukces?

Odpowiedź jest prosta WYZNACZAJ REALNE CELE i mierz siły na zamiary! Każdy, nawet najmniejszy sukces jest motywujący, podczas gdy porażki zniechęcają do dalszego działania. Dlatego wyznaczaj sobie małe cele i po ich osiągnięciu dodawaj kolejne lub dalej je rozwijaj i stawiaj większe wyzwania :). Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę !

Jeżeli więc Twoim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej i osiągnięcie wymarzonej sylwetki to koniecznie przeczytaj podstawowe 5 zasad od dietetyka!

5 porad – jak zrealizować dietetyczne postanowienia noworoczne?

1. Zastanów ile treningów jesteś w stanie realizować w ciągu tygodnia. Zacznij chociażby od dwóch 30-minutowych treningów, wybierając swoją ulubioną aktywność fizyczną. Może to być basen, aerobik, crossfit, bieganie czy też samodzielne ćwiczenia w domu na youtube :). Najważniejsze aby ćwiczenia wykonywać systematycznie ! Udało Ci się trenować przez założony przez Ciebie czas (np. przez miesiąc)? Super ! Zastanów się, czy REALNIE jesteś w stanie wydłużyć czas treningów, zwiększyć ich intensywność czy też dodać kolejną jednostkę treningową !

2. Zamiast postanowienia ,,zero słodyczy” zastanów się ile czasu jesteś w stanie ich faktycznie unikać. 365 dni bez słodyczy brzmi dość strasznie, jednak 30 dni ? O wiele lepiej :). Udało się wytrwać? Gratuluję ! To teraz czas na nagrodę, a później kolejny cel 🙂 może w kolejnym miesiącu słodycze tylko w niedzielę?

3. Zdrowa dieta jest niezwykle ważna, jednak pamiętaj, że nie ma być to ogromne wyrzeczenie i katorga a po prostu zdrowy styl życia ! Zadbaj więc o to aby Twój jadłospis w głównej mierze składał się z tych ,,zdrowych” produktów. Pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce, do tego prawidłowe nawodnienie – niech to będzie podstawa Twojej diety ! Pozwól sobie jednak raz na jakiś czas na drobne odstępstwa, może w niedziele drożdżówka do kawki? Lub w czwartek po bieganiu Snickers? Urodziny, walentynki, wesele? Świętuj i baw się dobrze ! Jednak następnego dnia wróć do zdrowych nawyków. W ten sposób będzie Ci zdecydowanie łatwiej trzymać się diety.

4. Nie załamuj się i nie rezygnuj z celu kiedy ulegniesz pokusie ! Stało się? Trudno, jesteś tylko człowiekiem! Zapomnij o tym co złe i od jutra wróć na właściwe tory! Dzień słabości wcale nie przekreśla naszych celów i dotychczasowej pracy !

5. Kontroluj swoją masę ciała, wykonuj pomiary obwodów i wszystko zapisuj na kartce bo cyferki nie kłamią! Widząc swoje malutkie sukcesy będzie Ci zdecydowanie łatwiej dążyć do celu ! Zrób sobie zdjęcie dziś, za tydzień, za dwa…później podziwiaj zmiany swojej sylwetki :).

No to co, jak będą wyglądały Twoje cele?

Trzymam kciuki za Twoje sukcesy !!